Vakıf Başkanımız Sn. Vedia Bülent (Önsü) Çorak

2005

1 Kasım 2005 Açılış Konuşması

Saygıdeğer Misafirlerimiz, Sevgili Dostlarımız, Bu gece 11. yılını idrak ettiğimiz bu Evrensel Gecemize hoş geldiniz, Şeref verdiniz.

Birleşim, Barış ve Kardeşlik ruhuyla devreye aldığımız bu Evrensel Çalışmalarımızı ve Bizleri daha yakından tanımak isteyen Dostlarımızın umumi arzuları üzerine bu gece biraz topluluğumuzdan bahsetmek istiyorum.

Planetimiz şu an 19. siklusun son 6000 yıllık programını 2000 yılında tamamlamış durumdadır. Bugüne kadar Bilinçlenmiş İnsan Kadrosu bundan sonraki çalışmalarını Akıl – Mantık – Şuur Bütünlüğü içinde ve Bilimsel yolda devreye alacaktır.

Kutsal Kitaplar İnsanlığı muayyen bir Bilinç seviyesine kadar yetiştiren ve ulaştıran Tanrısal doktrinlerdir. Bu Evrensel yolculuğa önce bu dini doktrinlerle çıkılır. Ancak bundan sonra bu Bilgilerin ve frekansların doyumunu yapanlara Bilinmeyen Kapılar açılır.

Bu nedenle Planetimiz 1950 yılına kadar özel bir teknikle hazırlanmış ve arınma yolunda meditasyon ve değişik tekniklerle, Bilinçlenme yolunda da Ruhsal seanslar ve Kozmik tesirlerle çalışmalar devreye alınmıştır. Şu an Planetimizde Barış – Kardeşlik – Sevgi yolunda hizmet veren birçok Evrensel – Spiritik ve İnsani Odaklar mevcuttur. Bizler de bu ekollerden biriyiz.

Anadolu Türkiye’sine ve Bizlere bu ilk Evrensel Işığı taşıyan Değerli Dost Dr. Bedri Ruhselman’dır. Onu burada sevgi ve saygı ile anıyorum. Türk İnsanı ona çok şey borçludur. O değişen bir çağın ilk Evrensel yolcusudur.

Bizler “Mevlâna Öz Çekirdek Kadrosu” olarak 1966 yılından beri bu Birleşim ve Barış Programının içindeyiz. Ancak Toplumun Bizleri bilinçli olarak anlayabilmesi senelerimizi aldı.

Oldukça zor ve mücadeleli günler yaşadık. Ancak şimdi Dünya Bilinci Barış – Sevgi – Dostluk yolunda süratle örgütlenmeye başlayınca Bizler de biraz rahat nefes aldık.

1993 Yılında resmen “Dünya Kardeşlik Birliği Evrensel Birleşim Merkezi” adı ile Derneğimizi ve aynı zamanda da “Dünya Kardeşlik Birliği Mevlâna Yüce Vakfı” adı altında vakfımızı kurduk.

1995 Senesinin 1 Kasım’ında ilk defa “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” sloganı ile Dünyadaki kardeşlerimize merhaba dedik.

Şu ana kadar her yıl 1 Kasım tarihinde Bizim gibi düşünen ve aynı gayeyi paylaşan Dünyadaki kardeşlerimiz ile beraber oluyor ve onların güzel Evrensel ve engin Bilgilerinden istifade ederek Birleşim Programını devreye alıyoruz.

Kozmos 1981 yılında Birleşim, Barış, Kardeşlik gerekçesiyle İnsanlığa “Bilgi Kitabı” adı altında bir Kitap hediye etti. Bu Kitap 12 yılda yazdırılarak tamamlandı. Bilgi Kitabı aynı anda hem Türkçe hem de İngilizce olarak bastırıldı. Şu an her iki Kitabın da 2. baskısı yapıldı.

Bunun yanında Dünyanın değişik ülkelerinden Bilgi Kitabı’nın adını duyan Dostlar kitabın tercümelerini yapmak üzere Bizlerle temasa geçtiler. Ve halen Bilgi Kitabı Türkçe – İngilizce – Rusça – Almanca – İbranice ve İsveççe olarak Kitap halinde basılmış durumdadır.

Bunun yanında, basılmaya hazır olan kitaplarımız ise Filamanca, Farsça, İspanyolca, Sırpça, Arnavutça, Lehçe, Fransızcadır. Sanırım İtalyanca da bitmek üzeredir. Bu dillere tercümeler tamamlanmış ve ileride baskıları sırayla devreye alınacaktır.

Ancak şu an Farsça’yı İran’ın siyasi konumu dolayısıyla şimdilik basmayı düşünmüyoruz. Bu arada Hintçe, Japonca, Danca, Fince, Yunanca, Arapça, Romence olarak tanıtım fasiküllerimiz de bulunmaktadır.

Halen Anadolu’da Merkezimiz ile beraber 12 tane resmi il şubemiz ve 20 tane de ilçe şubemiz vardır. Bu arada İsrail’de çalışan 14 odağımız, Almanya’da 6, Rusya’da 3, İspanya’da 3, İsveç’te 2, Hollanda’da 2, Lübnan’da 1, İsviçre’de 2, Meksika’da 2 ve Amerika’da New York ve Washington olmak üzere 2 odağımız çalışmalarını muntazam bir şekilde yürütmektedirler.

Bunlardan başka, İngiltere, Avrupa, Amerika, Kanada, Güney Afrika, Hindistan ve Avustralya dahil Dünyanın birçok değişik şehirlerinde Bilgi Kitabı’nı bireysel olarak okuyan ve çalışan Dostlar her zaman bizlerle irtibat halindedir.

Anadolu’da oldukça yoğun bir çalışma temposu içindeyiz. Ve tüm Dünya’da Sizler gibi olan müstesna Dostlar ile beraber olmanın Gururunu ve Şerefini her an yaşayan bir Kuruluşuz.

El ele yürüdüğümüz bu Evrensel Yolda Dünyamıza ve İnsanlığa lâyık olan Barışın ve huzurun yarınlarda geleceğine gönülden inanıyor ve daha güzel günlerde buluşmak üzere Sizleri Sevgiyle kucaklıyorum.

VEDİA BÜLENT (ÖNSÜ) ÇORAK

Başkan

Vakıf Başkanımız Sn. Vedia Bülent (Önsü) Çorak Hanımefendinin 2005 Açılış Konuşması

2005 Yılı Panelistleri

2005 Yılı Ödül Sahipleri