Vakıf Başkanımız Sn. Vedia Bülent (Önsü) Çorak

2006

1 Kasım 2006 Açılış Konuşması

Saygıdeğer Misafirlerimiz, Değerli Dostlarımız, Hepiniz Hoşgeldiniz. Şeref verdiniz.

Bu sene 12. yılını kutladığımız “Evrensel Kardeşlikten Dünya Barışına Çağrı” adıyla Dünya Birleşim Projesine imza atan Dünya Kardeşlik Kadrosu, her yıl bir çığ gibi büyüyerek yarınların mutlu – huzurlu – saygın ve barış içinde yaşayacak olan bir dünyanın temellerini artık bilinçli bir şekilde atmaya başlamıştır.

Şu an dünya kaosunun içinde yaşayan birçok kardeşlerimiz ne yazıktır ki yapılan bu muhteşem programın henüz idrakine varamadıkları için şartlanmış bilinçlerinin etkisinde kalarak kendi görüş ve yorumları doğrultusunda bu çalışmalarımızı değişik bir şekilde değerlendirmektedirler.

Ancak onlara da hak vermemek elde değil. Çünkü insanlık bugüne kadar bireysel ve kendi menfaatleri doğrultusunda yaşadı. Kolektif bir bilince ulaşarak bir kardeş bütünlüğü içinde Din – Dil – Mezhep – Irk ayrılığı olmadan herkesi sevgiyle kucaklamak hiç de kolay bir şey değildir. Çünkü bu bir evrim ve bir bilinç işidir.

İşte bizler bu gece bu kolektif bilinçlerimizi henüz bu sevgi ağının tadını alamamış dünyadaki değişik görüşteki dostlarımıza yansıtmak üzere bu çatı altında toplanmış bulunuyoruz. Yarınlarda arzulanan güzel bir dünyanın temellerini bizler gibi düşünen dünyadaki diğer kardeşlerimiz daha da güçlendirecekler ve artık kinlere, nefretlere, harplere son vererek insanlığın yaşam aktivitesini, pozitif görüşler doğrultusunda çok daha mükemmelliklere odaklayacaklardır.

Şu an yürünen yol oldukça zor ve dikenlidir. Tarihe bakıldığında hiçbir reform hiçbir zaman güllerle karşılanmamıştır. Bütün zorlukları daima ilkler yaşar. Bir bina yapılırken bütün çileleri o binanın temelini atanlar ve binanın harcını, tuğlasını taşıyanlar çeker. İçinde oturacak olanlar değil.

Şu an dünyamız eski kabuğunu yavaş yavaş değiştirmektedir. Ve bu artık gözlerle de görülmeye başlanmıştır. 2006 Yılında Dünya Kardeşliği kadromuza İspanya, Meksika, Şili, Venezüella ve Arjantinli kardeşlerimizin de katılmasıyla ailemiz daha da genişlemiştir.

Anadolu’nun bağrından tüm dünyaya uzattığımız dostluk ellerimizi dünyanın çeşitli ülkelerinden tutan kardeşlerimize insanlık adına minnettarız. Bizler Anadolu’da Atatürk’ümüzün barış sloganının izinden yürüyerek dünyamıza açıldık ve kardeşlik binasının açılışının kurdelesini kestik.

Yarınlarda barış dolu bir dünyayı kuracak ve yaşatacak olan, siz değişik ülkelerde yaşayan kardeşlerimizsiniz. Bu Evrensel yolda el ele yürürken sizlerin bir gayreti bizlerin bin gayreti olacaktır. Herkesi, her şeyi ve sizleri seviyorum. Mutlu olun. Mutlu kalın.

Teşekkürler.

VEDİA BÜLENT (ÖNSÜ) ÇORAK

Başkan

Vakıf Başkanımız Sn. Vedia Bülent (Önsü) Çorak Hanımefendinin 2006 Açılış Konuşması

2006 Yılı Panelistleri

2006 Yılı Ödül Sahipleri